Балчиик е крайбрежен град в област Добрич, Североизточна България, разположен в средните части на северното Българско Черноморие, в близост до курортния комплекс Албена. Той е административен и стопански център на едноименната община Балчик. Населението на град Балчик към края на 2011 година е 11 321 жители.
Значима забележителност на Балчик е архитектурно-парковият комплекс „Балчишки дворец“ - състоящ се от комплекс вили изграден 1924-1934 г. за лятна резиденция на румънската кралица Мария Единбургска в най-южната точка на новоокупираните земи и създадената през 1955 г от академик Даки Йорданов Ботаническа градина, простираща се днес на площ от 194 декара.
Намира се на черноморския бряг, близо са курортите Албена, Кранево, Златни пясъци и градовете Варна, Добрич и Каварна. Като цяло температурата на морската водата е 2–3 градуса по-ниска, отколкото по южното българско Черноморие.
В Балчик се намират следните забележителности от Стоте национални туристически обекта:
Архитектурно-парковият ансамбъл включващ сградите на „Балчишки дворец“. Построен е за лятна резиденция на румънската кралица Мария Единбургска, по време на румънската окупация на Южна Добруджа (1919-1940 г.) и създадената тук след освобождението на Южна Добруджа от академик Даки Йорданов Ботаническа градина. Днес Ботнаническата градина разполага с най-богатата колекция кактуси на Балканите и в Източна Европа. Ботаническата градина се простира на площ от 194 кв. м. и е със статут на Защитена местност по ЗЗТ. В Дворцовия комплекс, с изключение на кралския апартамент, където е отворена изложбена експозиция, всеки, който да може да си плати, има привилегията да отседне в апартаментите на принцовете и придворните и да вечеря в кралската трапезария.
Възрожденската църква "Св. Николай Мирликийски", построена в 1848 г. с килийното училище и срещуположната им стара фурна са ансамблов паметник на културата от национално значение.
Храмът на Кибела, открит близо до пл. Рибарски е археологически паметник на културата с национално значение.
Средновековните крепостни стени на града, запазени в кв. "Васил Левски" са археологически паметник от национално значение.
Възрожденските каменни чешми, големите търговски каменни сгради и оцелелите тук там традиционни възрожденски къщи също са забележителни произведения на българската архитектура.
Паметник на падналите за обединението на България във войните 1912-1913, 1915-1918, 1941-1944 г.
Паметник на кап. Георги Радков и командваната от него лека брегова батарея победила и отблъснала в морския бой при Балчик (1916)| на 13.12.1916г. тежката руска ескадра бомбардираща и опитваща се да разруши напълно красивия български град.
Град Балчик е център за много културни мероприятия. Ежегодно се провеждат множество фестивали. С традиции е детският фестивал "Усмивките на морето". С тенденция да се превърнат в ежегодни фестивали са Балфест — международен филмов фестивал за документални филми и международния Филм форум.
Онлайн резервация на хотели в Балчик
Балчик
- Детайли
- Категория: Морски курорти